Justyna Wierzchowiecka: Museum Studies (książka i wystawa)

Skład Długa
ul. Długa 72 Kraków
Wt.-Czw. 15.00–18.00, Pt.-Sob. 12.00–18.00, Pt.-Niedz. 12.00–18.00
Justyna Wierzchowiecka:  Museum Studies  (książka i wystawa)
Justyna Wierzchowiecka, Bez tytułu 8, z cyklu Museum Studies. © Justyna Wierzchowiecka, 2015. Dzięki uprzejmości artystki.

W projekcie Museum Studies Justyna Wierzchowiecka poddaje autorskiej weryfikacji zagadnienia dotyczące aktualnego statusu instytucji muzeum i muzealnego eksponatu. Jej fotografie podają w wątpliwość wagę fizycznych, instytucjonalnych zbiorów w czasach, kiedy dostępność i poziom zaawansowania audiowizualnych archiwów on-line i ich rosnąca popularność pozwalają stwierdzić, że potrzeba fizycznego kontaktu ze zbiorami może stopniowo zanikać.

 

Autorka Museum Studies fotografuje muzealne wnętrza, dzieła i eksponaty, publiczność i pracowników instytucji, muzealne księgarnie i sklepy z gadżetami oraz sięga do materiałów archiwalnych. Praktyka Wierzchowieckiej polega na zawłaszczaniu lub – by użyć terminu bliższego intencjom autorki – na swobodnym używaniu funkcjonujących w wizualnym obiegu obrazów. Poddaje je zaawansowanej cyfrowej obróbce, zmienia kształty, relacje barw i światłocienia. Świadomie relatywizując, artystka daje sobie pretekst do swobodnych eksperymentów wizualnych i poszukiwań formalnych.

 

Wystawa Museum Studies jest szczególnie interesująca jako autorski „cyfrowy powidok” doświadczenia muzeum przez artystkę urodzoną w latach 90. XX wieku. Projekt kreowany przez Wierzchowiecką wypełniają emocje płynące z poczucia niewystarczającej już formuły muzeum rozumianego najczęściej jako obowiązujący katalog rzeczywistości. Osobista twórcza interakcja jest dla Wierzchowieckiej i jej pokolenia w większym stopniu źródłem wiedzy o zmieniającym się świecie niż anonimowa i bierna kontemplacja gotowych algorytmów rozumienia muzealnych ekspozycji i innych matryc rzeczywistości. Muzeum (jeśli w ogóle ten termin jest jeszcze zasadny) z pewnością nie jest już miejscem, które ze swoją dydaktyczną misją akumulowania obiektów w monstrualnych zbiorach może ocalić pokrywające się kurzem dziedzictwo coraz szybciej oddalającej się przeszłości.  

 
Kurator wystawy: Kuba Bąkowski
Projekt książki: Honza Zamojski
 
 
Justyna Wierzchowiecka (1991, Koszalin)
Jest studentką piątego roku fotografii w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych La Cambre w Brukseli. Zajmuje się głównie szeroko pojętym medium fotograficznym jako takim, statusem obrazu w erze po internecie i jego manipulacją. Członkini kolektywu fotograficznego GUSH Collective.
 
 
Skład Długa
ul. Długa 72
Wernisaż i premiera książki: 14.05.2016, 20:00
Czynne / Open: 14.05–12.06.2016
wt–czw: 15:00–18:00
pt–nd: 12:00–18:00

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.