Katarzyna Hoffmann: Musica Mundana

Skład Długa
ul. Długa 72 Kraków
Wt.-Czw. 15.00–18.00, Pt.-Sob. 12.00–18.00, Pt.-Niedz. 12.00–18.00
Katarzyna Hoffmann:  Musica Mundana
Katarzyna Hoffmann, Bez tytułu 3, z cyklu Musica Mundana. © Katarzyna Hoffmann, 2015. Dzięki uprzejmości artystki.

Om – święta sylaba hinduizmu, postrzegana jest jako nośnik nadprzyrodzonego dźwięku, siły sprawczej powstania wszechświata. Transcendentna wibracja om wprawia materię w ruch i wydobywa z niej kaskadę dźwięków, z których wyłaniają się formy i kształty. Stała się jednym z odniesień do projektu Katarzyny Hoffmann Musica Mundana. Nawiązujący do starożytnych i średniowiecznych koncepcji harmonii wszechświata i muzyki jako matematycznej formuły określającej ruch sfer niebieskich projekt Hoffmann przyciąga swoją mechaniką. Składają się na niego trzy audiowizualne prace precyzyjnie organizujące przestrzeń wzajemnej interakcji.

 

Ukryta w oddzielonej od reszty wystawy ShowOFF instalacja Hoffmann jest jak prywatne laboratorium artystki testującej starożytne teorie wobec współczesnej technologii i własnej poetyckiej wizji. Fotografia w projekcie Hoffmann sytuuje się gdzieś między potencjałem nieruchomego obrazu a kinetyką filmu. Rotujący wokół własnego środka obraz antycznej mapy nieba z harmonicznymi sferami niebieskimi zestawiony został z przesuwającą się horyzontalnie udźwiękowioną projekcją wideo. Jest ona efektem wykorzystania materiału NASA, w którym zapisano dźwięk wydawany przez planety Mars i Wenus. Ta projekcja Hoffmann to wizualny diagram opisujący dźwięk i jego trwanie w czasie. Trzecią projekcją i elementem „napędzającym” instalacyjną przestrzeń wystawy jest autorska interpretacja tetraktysu – figury Pitagorasa opisującej relacje poszczególnych tonów w teorii muzyki sfer, które tworzą podstawę struktury harmonicznej – oktawy. Obracające się koło niebiańskich sfer, wibrująca trójkątna figura pitagorejczyków i emanująca mechanicznym dźwiękiem prostokątna reprezentacja projekcyjna planet składają się na prywatną kosmologiczną impresję artystki poszukującej własnej formuły dla fotograficznego i filmowego medium.

 

Kurator: Kuba Bąkowski

 

 

Katarzyna Hoffmann (1991, Ełk)

Absolwentka kierunku Strategie Kuratorskie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie studentka Katedry Fotografii UAP. Tworzy projekty transdyscyplinarne, łącząc zagadnienia z obszaru nauki i sztuki. Brała udział w wystawach między innymi w Galerii Sztuki Wozownia, Galerii Profil, MONA Inner Spaces. Jej prace towarzyszyły konferencjom naukowym na UAM w Poznaniu.

 

 

Skład Długa
ul. Długa 72
Wernisaż: 14.05.2016, 20:00
Czynne / Open: 14.05–12.06.2016
wt–czw: 15:00–18:00
pt–nd: 12:00–18:00

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.