Ogłoszenie laureatów Sekcji ShowOFF 2016

Ogłoszenie laureatów Sekcji ShowOFF 2016

W sobotę, 23 stycznia, w Fundacji Sztuk Wizualnych odbyły się obrady jury Sekcji ShowOFF 2016. Tradycyjnie decyzja nie należała do najłatwiejszych, tym bardziej że pod względem poziomu oraz liczby otrzymanych zgłoszeń (750!) ten rok był rekordowy. Po 10 godzinach burzliwych obrad jury w składzie: Kuba Bąkowski, Simon Karlstetter, Lidia Popiel, Agnieszka Rayss i Honza Zamojski wyłoniło 8 zwycięskich projektów. Wszystkim dziękujemy za zgłoszenia, a laureatom serdecznie gratulujemy!

 

 

Poniżej lista zwycięzców wraz z uzasadnieniami kuratorów.

 

 

Kuba Bąkowski:

 

Katarzyna Hoffmann Musica Mundana

Projekt nawiązujący do starożytnych i średniowiecznych koncepcji harmonii wszechświata i muzyki jako matematycznej formuły określającej ruch sfer niebieskich. W interesujący sposób łączy fotografię, film i dźwięk, tworząc w rezultacie dźwiękowo-wizualną narrację.

 

Justyna Wierzchowiecka Museum Studies

Projekt badający ideę tradycyjnej kolekcji i instytucji muzeum w kontekście swobodnego przepływu obrazów, artefaktów i historii w internecie. Jury doceniło swobodę poszukiwań i ich procesualny charakter.

 

 

Simon Karlstetter:

 

Martin Errichiello & Filippo Menichetti W czwartej osobie

Wybrałem projekt autorstwa Martina i Filippa z kilku względów: fotografie są świetnie wykonane i skomponowane, co już samo w sobie sprawia, że się wyróżniają. Budują scenerię i wzbudzają emocje już na tym etapie, unikając równocześnie dopowiedzeń. Dokumentalne podejście w połączeniu z bardzo osobistym spojrzeniem fotografów stwarza pełniejszy obraz, który nieodparcie skłania mnie do zanurzenia się w nim. Ponieważ praca nad projektem trwa nadal, a forma ekspozycji nie nabrała jeszcze pełnych kształtów, dostrzegam duże możliwości pokazania różnych aspektów i rozdziałów projektu. Ciekawi mnie także, jak wygląda wspólna praca fotografów.

 

Constantin Schlachter Parabole

Śledzę twórczość Constantina już od dłuższego czasu i muszę przyznać, że jego sposób wyrażania emocji poprzez fotografię głęboko mnie porusza. Jego „krajobrazy umysłu” działają na mnie: wymowna symbolika fotografii w połączeniu z bardzo abstrakcyjnymi motywami, jakich używa, nie pozwalają mi się oderwać od tych obrazów. Poruszam się jako widz między ich powierzchnią a treścią, myśląc o tak podstawowych kwestiach jak macierzyństwo czy duchowość. Jestem również ciekaw, jak będzie przebiegała nasza wspólna praca nad wystawą. Być może uda nam się wypracować nowe podejście w prezentacji motywów jego obrazowania.

 

 

Lidia Popiel:

 

Krzysztof Racoń Znikające jeziora

Jeziorato projekt dojrzały, przemyślany, realizowany od dłuższego czasu. Autor dostrzegł wątłą nić nawiązania do przeszłości - bez historycznych odniesień, bez patosu, bez rocznic. Upływ czasu dotyczy wszystkich i wszystkiego, nawet jeśli mamy duży wpływ na kształtowanie przyszłości, to w takich przypadkach jest jasne, że coś wymknęło się spod kontroli. Nie do przecenienia jest mocne nawiązanie do degradacji środowiska, ingerencja człowieka w czystość, nienaruszalność przyrody, a także pozorny brak konsekwencji.

 

Kacper Szalecki Olympia’s Diary

Ujmujące, radosne odniesienie do sztuki klasycznej. Autor zdjęć, bez oglądania się za siebie, wskakuje w różne sytuacje i przerabia rzeczywistość według własnego widzimisię. W twórczym uniesieniu angażuje w swoje prace spotkanych na drodze ludzi, stając się mimowolnie -jak przypuszczam -spoiwem środowiska. Jego fascynacja Olimpią, pod lekką kołdrą zabawy, nawiązuje do szerokiego nurtu ludzkich zmagań z fizycznością i akceptacją swego ciała.

 

 

Agnieszka Rayss:

 

Weronika Gęsicka Ślady

Za ciekawą grę z kliszami wizualnymi i fotografią archiwalną.

 

Michał Siarek Alexander

Za przełożenie poszukiwań wpływu historii na tożsamość współczesnego kraju.

 

 

Honza Zamojski:

 

Justyna Wierzchowiecka Museum Studies

Projekt Justyny Wierzchowieckiej jest najbardziej otwartym i wielowątkowym z nadesłanych propozycji, co przy pracy nad książką ma szczególne znaczenie. Liczba oraz jakość fotografii proponowanych przez Justynę to obiecujący początek i jestem pewien, że skończona publikacja będzie zaskoczeniem nie tylko dla tej młodej i utalentowanej artystki.

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie plików cookies, prosimy opuść stronę lub zablokuj takie pliki w ustawieniach swojej przeglądarki.